W piątek, 7 lutego 2020 r., w Instytucie Francuskim w Warszawie miało miejsce kolejne ciekawe spotkanie prowadzone w języku francuskim. Reżyser Krzysztof Zanussi rozmawiał z p. Yvesem Avrilem, założycielem stowarzyszenia przyjaciół Joanny d’Arc i Charlesa Péguy’ego „Le Porche”. Debata zatytułowana „Joanna d’Arc i uniwersalny zasięg jej tajemnicy” spotkała się z dużym zainteresowaniem licznie przybyłej publiczności.

Debatę rozpoczęła kilkuminutowa projekcja mniej znanego spektaklu telewizyjnego Krzysztofa Zanussiego „Skowronek” z Kingą Preiss w roli Joanny. Wysłuchaliśmy również przejmującego poematu Jacka Kaczmarskiego „Joanna D’Arc”.

Postać Joanny znana jest chyba na całym świecie – historia młodej dziewczyny, która wierząc, że wolą boską jest, by to ona właśnie stanęła na czele narodu i podjęła się dzieła wyzwolenia Francji, zostaje oskarżona o czary i herezje, a w konsekwencji spłonie na stosie.

Mimo znanych faktów, rozmowa z publicznością szybko zeszła na uniwersalne tematy: religia, polityka, zdrada, nadzieja. Nawiązaliśmy do wyświetlanego obecnie w kinach nowego filmu Romana Polańskiego „Oficer i Szpieg”; doszliśmy jednak do smutnej konkluzji, że prawdę powiedziawszy tak Alfred Dreyfus, jak i Joanna zostali skrzywdzeni przez „swoich”.

Czy Joanna była patriotką ? W jakim języku prowadzony był proces (….prowadzony przez pana o nazwisku Cauchon….) ? Dlaczego trwał niemal 4 miesiące i czy to długo (wiedząc, ile trwała męka Chrystusa, do której nawiązaliśmy) ? To niektóre z pytań, które padły piątkowego wieczoru.

Do zobaczenia wkrótce!